طراحی-لوگو-حرفه-ای

10 قانون برتر طراحی لوگو حرفه ای برند

مطالعات انجام شده در زمینه علم بازاریابی و تبلیغات ثابت کرده است که لوگو موثرترین عنصر شناسایی برند برای مخاطبان است. علاوه بر این، مشتریان تمایل بیشتری به خرید محصولات و خدمات از شرکت هایی با لوگوی متمایز پیدا می کنند.با  لوگو حرفه ای به سرعت در بازار رقابتی شناخته میشوید و نام تجاری خود را برای طولانی مدت ثبت می کنید.


10 نکته ضروری طراحی لوگو حرفه ای برای افزایش تاثیر گذاری برند

 اولین چیزی که مردم هنگام برخورد با هر برندی می بینند لوگو است زیرا این نماد تجاری برند شما نشان دهنده تصویر شرکت شما، ارزش ها و هویت آن است. به جرئت می توان گفت که تا زمانی که مردم لوگو و نام برند را به خاطر نسپارند مهم نیست شرکت صاحب برند ایده های عالی ارائه می دهد یا محصولات با کیفیتی دارد؛ به عبارت دیگر  لوگو حرفه ای اولین قدم در جذب مشتری و ایجاد هویت برند است.

با توجه به دلایل ذکر شده، توجه به یکسری نکات و اصول برای طراحی لوگو باید به نکات مهم است، زیرا این لوگو برای سالها نماینده شما خواهد بود.

در ادامه 10 نکته مهم برای کمک انتخاب یک لوگوی مدرن، منسجم و حرفه ای گردآوری شده است که این نکات حاصل سالها تجربه در زمینه گرافیک، طراحی هویت بصری و برندینگ است.


1. سادگی را انتخاب کنید

لوگوی حرفه ای  می تواند پیچیده باشد، اما به خاطر داشته باشید که لوگو باید برای مخاطب نسبتا سریع درک شود و به یاد ماندنی باشد. لوگوهایی مانند نایک، اپل، تارگت و غیره؛ نمادهای بسیار معروف در سراسر جهان که به راحتی قابل تشخیص هستند، اما بی معنی نیستند. بنابراین لازم است بین لوگو با نام برند و اهداف برند هماهنگی وجود داشته باشد.


2. از رنگ های مناسب استفاده کنید

هر رنگ معنایی دارد که پیام هایی را به مخاطب انتقال میدهد. برای مثال، آبی تصویری از آرامش، آسایش و امنیت در ذهن بیننده شکل میدهد. به همین دلیل هنگام طراحی باید رنگ هایی که با اهداف برند هماهنگی معنایی دارند استفاده شود.

بهتر است بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید. بعضی رنگ ها چه در ترکیب رنگ و چه در معنا مکمل یکدیگر نیستند مکمل بودن رنگ ها در لوگو بر پیامی که می‌خواهید منتقل کنید تأثیر می‌گذارد. همچنین توصیه میشود رنگ غالب به عنوان رنگ اصلی انتخاب شود.


3. فرم مناسب را انتخاب کنید

برای بیان ارزش ها و پیام برند، اشکال از اهمیت بالایی برخوردار هستند. اهمیت سازگاری بین رنگ با کسب و کار، در فرم نیز صدق می کند. برای مثال مربع مفهوم اطمینان، ثبات و دقت را به همراه دارد و مثلث رو به بالا به مفهوم تعادل، پیشرفت و موفقیت دلالت دارد

نکته مهمی که باید در مورد لوگو حرفه ای متذکر شد این است که هنگام ترکیب اشکال و فرم ها باید به  مسئله دو مفهوم در یک تصویر، توجه داشت. اگر این امر آگاهانه شکل بگیرد طبعتاً دو مفهوم با توجه به هدف برند تداعی میشود ولی در مواردی که ناآگاهانه این اتفاق بیافتد مفهوم دیگر در اکثر مواقع بی ارتباط با اهداف برند است و گاهی حتی مفهومی خلاف اهداف برند و ناهنجار در لوگو انتقال پیام میکند.

برخی از موسسات یا برندها از این موضوع رنج میبرند، زیرا به معنای دوگانه‌ای که برخی اشکال مرتبط با یکدیگر می‌توانند ایجاد کنند توجه نکرده‌اند.


4. از لوگوهای بیش از حد کلیشه ای خودداری کنید

لوگو نباید از یک روند موقت و کلیشه ای پیروی کند. لوگو برند شما ممکن است مد روز و متناسب با زمان پیشنهاد شده باشد و در همه رسانه ها و کشورها لوگوهایی مشابه به سبک لوگوی برند شما بسیار استفاده شود؛ حتی اگر در زمان خود بتواند موثر واقع شود باز هم چنین لوگویی می تواند در دراز مدت برای مخاطب خسته کننده شود.

یک لوگوی حرفه ای برای ماندگار شدن در زمان و مد باید منحصر به فرد و شخصی باشد.


5. لوگو به عنوان یادآور فعالیت شماست

برای اینکه لوگو تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد بهتر است  که از کدهای گرافیکی در کسب و کار الهام گرفته شود و فعالیت برند را به یاد بیاورد.

به عنوان مثال، در کسب و کار های مرتبط با قطعات یدکی خودرو می توان از آچار، چرخ دنده یا یک فرمان در لوگو استفاده کرد.


6. مراقب تایپوگرافی باشید

هر نوع لوگویی که انتخاب کنید، مطمئناً چیزهایی برای نوشتن خواهید داشت برای مثال نام تجاری یا شعار برند. بنابراین باید با دقت تایپوگرافی خود را انتخاب کنید، فونت لوگوی شما یک انتخاب بی اهمیت نیست، بلکه به تصویر برند شما نیز کمک می کند یک تایپوگرافی خوب می تواند لوگوی شما را متمایز کند و در مقابل یک تایپوگرافی بد می تواند باعث ایجاد سوء تفاهم در پیامی که میخواهد به مخاطب منتقل کند، شود.

به لحاظ هماهنگی، ثبات و زیبایی شناسی توصیه می شود از دو فونت تجاوز نکنید.


7. تغییرات لوگو را پیش بینی کنید

تطبیق پذیری نیز یک ویژگی های مهم برای لوگو حرفه ای است. از آنجایی که لوگو نماینده برند در تمام رسانه های ارتباطی است، باید با تمام زمینه ها، فرم ها و کاربردها سازگاری داشته باشد برای مثال: بروشور، کارت ویزیت، تبلیغات محیطی، رسانه های اجتماعی، وب سایت، ایمیل و غیره.

یک لوگوی حرفه ای از نظر اندازه و رنگ نیز سازگار باشد و بتواند در اندازه های بزرگ و کوچک و در پس زمینه روشن و یا زمینه تاریک، قابل تشخیص و خوانا باشد


8. مخاطب هدف برند را بشناسید

لوگوی باید برای مشتری نهایی طراحی شود. بنابراین باید به طور مداوم به دنبال این باشید که بدانید آیا لوگویی که می‌خواهید ایجاد کنید برای مخاطب هدف جذاب است یا خیر.

این احتمالاً یکی از بزرگترین موانعی است که باید از همان ابتدا بر آن غلبه کرد. صاحب برند لزوماً هدف لوگوی مورد نظر نیست و سلیقه صاحب برند لزوماً با سلیقه مشتریان نهایی یکسان نیست. بنابراین، قبل از هر چیز مهم است که به دنبال پاسخ به سؤالات اساسی باشید:

مشتریان نهایی چه کسانی هستند؟

سلیقه آنها چیست؟

انتظارات آنها چیست؟

آنها به چه چیزی عادت کرده اند؟


9. شلوغی را حذف کنید

یک مانع بزرگ در خلق لوگو حرفه ای، شلوغی و استفاده از جزئیات زیاد در یک لوگو است. شلوغی می تواند به اشکال مختلف و  ناخودآگاه هنگام طراحی نفوذ کند. 

در دسترس بودن تایپ‌فیس‌ها، فونت‌ها و سایر عناصر باعث می‌شود که به راحتی در جزئیات غیر ضروری زیاده روی شود؛ در نتیجه، هنگام طراحی کردن لوگو پرسیدن سوالاتی مانند: 

“آیا اضافه کردن این مورد منطقی است؟” 

“آیا این حروف واقعاً مورد نیاز است؟” 

 “آیا این با اهداف برند مطابقت دارد؟” 

به نتیجه برسید که چه مواردی باید حذف شود. به یاد داشته باشید، ساده ترین لوگوها اغلب قوی ترین هستند.


10. هویت برند خود را ایجاد کنید

لوگو اولین قدم در شکل گیری هویت برند است، اما فقط این نیست. برای اینکه بتوانید از لوگوی خود به درستی استفاده کنید، باید یک هویت برند طراحی کنید، یعنی استفاده از المان های گرافیکی در کارت ویزیت، شبکه های اجتماعی و غیره. 

با انتخاب فونت ها، پیکتوگرام ها، المان های گرافیکی برند، طراحی هویت بصری را آغاز کنید، که برای ساختن یک تصویر برند منسجم کاملا ضروری است! متوجه شدید، لوگوی شما باید داستانی را بیان کند و استراتژیک ترین رسانه ارتباطی برای برند، محصول یا رویداد شماست. در نظر داشته باشید لوگو حرفه ای توسط یک گرافیست انجام میشود نه یک ابزار رایگان که طرح های کلیشه ای و بی ارتباط با فعالیت ایجاد میکنند.


سخن پایانی

لوگوی شما بخش مهمی از کسب و کار شماست. اگر در زمینه گرافیک اطلاعات کافی ندارید و یا مبتدی هستید، لوگویی که تمام معیارهای ذکر شده در بالا را داشته باشد، برای شما بسیار دشوار خواهد بود؛ توصیه می کنیم برای داشتن یک لوگوی حرفه ای و موثر از متخصصین این حرفه کمک بگیرید.

ما در استودیو گرافیک BT  میدانیم که چگونه با علاقه و انگیزه به اهداف پروژه مشتریان خود نزدیک شویم تا اثری منحصر به فرد و تاثیر گذار خلق کنیم.

 

آماده طراحی لوگو حرفه ای با bt designers  هستید؟

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *